
Az Egyesült Államokban mintavételezett dialízis betegek kevesebb mint 10 százaléka mutatta COVID-19 jeleinek megjelenését július végén a The Lancet-ben.
A kutatók a SARS-CoV-2 elleni antitestek prevalenciáját tanulmányozták az országban több ezer dializált beteg véletlenszerű részhalmazában. Eredményeik nem jelzik pontosan, hogy az Egyesült Államokban hányan vannak immunisak a vírussal szemben, mivel nem világos, hogy meddig tart az immunitás, és nem minden fertőzött egyénnél alakul ki antitest.
"Még mindig a küzdelem közepén vagyunk" - mondja Eli Rosenberg, az Albany New York-i Állami Egyetem epidemiológusa, aki nem volt részese a tanulmánynak - mondja a The Washington Post. „Mindannyian fáradtak vagyunk, és mindannyian reménykedünk egy oltásban. Ez megmutatja, hogy itt még egy lövéssel sem értünk a végére.”
A vese dialízisben szenvedő betegek vizsgálatát feldolgozó laboratórium, a Stanford Egyetem és az Ascend Clinical kutatói 28 500 beteg maradék vérplazma mintáját tanulmányozták, akik júliusban 46 állam 1300 központjának bármelyikén dializáltak. A dialízisben szenvedő betegek rutinszerű havi laboratóriumi vizsgálatokon mennek keresztül, ami megkönnyíti a kutatók számára a mintavételt.
A plazma azt mutatta, hogy körülbelül 8 százalékban vannak antitestek a SARS-CoV-2 ellen, amely extrapolálódik az összes amerikai felnőtt körülbelül 9 százalékára - állítja Stanford biostatisztikus és tanulmányi társszerző, Maria Montez-Rath, aki a betegek demográfiai adatai alapján fordította ezt az eredményt a tágabb népességre.
A több, mint 7 millió dokumentált amerikai koronavírus-eset ellenére az eredmények arra engednek következtetni, hogy az ország közel sem éri el az állomány immunitási küszöbét, amely szükséges a vírus nagymértékű újjáéledésének megakadályozásához. A kutatók még nem határozták meg a lakosság ideális számát, amelynél immunitásra lenne szükség, de néhány epidemiológus becslései szerint ez meghaladja a 75 százalékot - mondta a Voxnak Shweta Bansal, a Georgetowni Egyetem epidemiológusa.
A tanulmány szerzői közegészségügyi erőfeszítéseket szorgalmaztak a faji és etnikai kisebbségi lakosság felé irányuló beavatkozásokra, mivel ezeknél a csoportoknál aránytalanul magas volt a koronavírus antitestek aránya: azoknak a 16 százaléka, akik többségi fekete és spanyol közösségekben élnek, és csupán 4%-a fehér közösségben.
Barnaby Flower fertőző orvos és Christina Atchison közegészségügyi szakértő, a londoni Imperial College kutatói, akik nem vettek részt a tanulmányban, a The Lancet kísérő kommentárjában leírják a csak dialízisben szenvedő betegek tanulmányozásának korlátait.
"Egy egészségügyi intézményben heti három alkalommal való részvétel jó módszernek tűnik a SARS-CoV-2-vel való találkozáshoz, amint máshol is megmutatták" - írják, ami azt jelentené, hogy a kutatók túlbecsülték a lakosságnál kimutatható antitesteket. De azt is elismerik, hogy a szerzők alulszámolhatták volna, mivel a dialízist igénylő betegek nagyobb valószínűséggel halnak meg a vírusban, ezért kizárják őket a vizsgálatból.