
Így segíthet a technológia a fogászati szorongás enyhítésében
2. Virtuális valóság
A fogászati szorongás egyik legkellemetlenebb része (mind a fogorvos, mind a páciensek számára) a fájdalomtól való fokozott félelem.
Annak ellenére, hogy az utóbbi években sokat fejlődött a fogászat területe, és ezzel több technika is lényegesen kíméletesebbé vált, sokan még mindig halogatják vagy kerülik a fogorvosi vizsgálatokat és kezeléseket a fájdalomtól való félelem miatt. A fájdalomra korábban a fájdalomcsillapítók jelentették a megoldást, azonban ma már nem csupán ezek jöhetnek szóba.
Fájdalomérzetünk egyik fontos pszichológiai eleme a tudatos odafigyelés. Ezt jól demonstrálják azok az esetek, amikor a kisgyerekek szinte meg sem érzik a beadott oltást, ha közben elterelik a figyelmüket. A figyelem elterelése a fogászati kezelések során is hatékonynak bizonyult erre a célra. A fájdalomra való összpontosítás és figyelem nem csupán a fájdalomérzet okozta stressz mértékét befolyásolja, hanem a fájdalomról adott visszajelzést is. Ha azonban a páciensnek sikerül elterelnie a gondolatait a fájdalomról, akkor kevesebb figyelmet fordít majd arra.
A virtuális valóság (VR) elterjedésével ma már olyan virtuális környezetek jeleníthetők meg egy erre alkalmas eszköz segítségével, amelyek egy szimulált, mesterséges, és akár interaktív világba röpítik a pácienseket a beavatkozások során. Az immerzív élmények érdekében ezek a virtuális rendszerek nem csak vizuális, hanem akusztikai élményeket is kínálnak, ezzel még inkább elvonva a páciensek figyelmét a fájdalomról.
Több tanulmány is megállapította, hogy a virtuális környezetekbe helyezett páciensek enyhébb fájdalomról számoltak be a kemoterápia, a fizikai terápia, vagy éppen a sebészeti műtétek és egyéb beavatkozások során.
Egy klinikai tanulmány kifejezetten a fogorvosi kezelések során visszajelzett fájdalomszinteket vizsgálta. Mint kiderült, a periodontális kezelésnek alávetett páciensek lényegesen enyhébb fájdalomról számoltak be filmnézés közben, mint azok, akiket minden figyelemelterelés nélkül kezeltek.
3. Technológiai segítséggel végzett altatás
Egyes páciensek attól rettegnek, hogy vagy soha nem ébrednek fel az altatásból, vagy, hogy a beavatkozás során térnek majd magukhoz (ami egy rendkívül ritka eset) – ezt a sebészeti beavatkozásoktól való félelmet tomofóbiának nevezzük.
A sebészeti beavatkozásokra készülő páciensekre általánosságban jellemző az ismeretlentől való félelem, hiszen teljesen elveszítik az eszméletüket és önuralmukat is.
A helyi érzéstelenítők beadásával, illetve a korszerű technológiai eszközökkel azonban enyhíthetők a tomofóbiából eredő szorongás tünetei.
Az elektronikus fogászati érzéstelenítés egy olyan technika, amely elektromos, bőrön keresztüli stimulációval érzésteleníti a megcélzott idegeket. Az elektródák segítségével a stimulációs eszközből eredő elektromos áram ionos árammá alakul át az élő szövetben, aminek hatására létrejön az érzéstelenítés. Mindez tűszúrás nélkül történik.
Az elektródákat a szájon belülre vagy azon kívülre is el lehet helyezni. A szájon belüli elektródák rögzíthetők pamutanyaggal, öntapadó anyaggal, vagy akár szorítókapcsokkal is. A leggyakoribbak az öntapadós elektródák, amelyek vékonyak és rugalmasak, így könnyedén igazodnak a száj nyálkahártyájához. Ez a biztonságos és jóval kíméletesebb megoldás sokkal elfogadhatóbb a legtöbb páciens részéről, mint az injekciós érzéstelenítés.