
A Washington Dental Service Foundation szerint a 60 év felettiek 75%-ának nincs teljesen ép saját fogsora. Az olyan problémák, mint például a 65-74 év közöttiek 23%-át érintő súlyos fogínygyulladás, nagyban hozzájárulhatnak eredeti fogaink elvesztéséhez. Mi több, a szájhigiénia elhanyagolása fokozhatja a szívbetegség, a cukorbetegség és más egészségügyi problémák kockázatát.
Alzheimer-kór
Az Alzheimer-kór az agyfunkciók elvesztését okozza, ami idővel egyre súlyosabbá válik. Ez kihat a páciens gondolkodására, emlékezetére és viselkedésére is. Az Alzheimer-kórban szenvedők gyakran elfelejtik megmosni a fogaikat, ezért fontos, hogy ápolóik türelmesek legyenek velük, és segítsenek fogaik tisztán tartásában.
Csontritkulás
A csontritkulás (osteoporosis) egy gyakori egészségügyi probléma, amely a csonttömeg elvesztését okozza, így a csontok érzékenyebbé válnak, és könnyebben elrepednek vagy eltörnek. A csontritkulásra a menopauzán átesett nők a leghajlamosabbak.
Amikor a csontritkulás az ember szájában is megjelenik, a fogak kilazulhatnak. Az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) szerint a csontritkulásos nők háromszor hajlamosabbak elveszíteni egy fogukat, mint azok a nők, akiknél nem áll fenn ez a probléma.
Sok csontritkulásos pácienseket gyakran gyógyszerrel kezelik, azonban ezek a gyógyszerek nagyon ritka esetekben csontüszökhöz (osteonecrosis) vezethetnek, amely károsíthatja az állkapcsot.
Az orális higiénia ápolása és megőrzése idősebb korosztályok számára
Az ínybetegség, a fogak és a foggyökér szuvasodása, a fogak érzékenysége, a cukorbetegség és a száj szárazsága csupán néhány példa az idősebb korosztályt fokozottan fenyegető egészségügyi problémákra. Lássuk a leggyakoriabbakat ezek közül.
Fogínybetegség
Ez az esetenként veszélyes betegség akkor alakul ki, amikor a fog körül lerakódó fogkő miatt a fogíny elfertőződik. A fogínybetegség első stádiuma az úgynevezett gingivitis, amely felduzzadó, piros, vagy akár vérző fogínnyel jár.
Az idősebbek fokozottan hajlamosak a fogínybetegségre – ha például életük korábbi szakaszaiban nem figyeltek oda fogaik tisztán tartására, akkor nagyobb eséllyel alakul ki fogkő a szájukban. Ha időben észreveszik, a gingivitis megfelelő fogorvosi kezeléssel gyógyítható, későbbi stádiumai azonban már komolyabb problémát jelenthetnek.
A fogak vagy a foggyökerek szuvasodása
A fogszuvasodás még 55 éves kor felett is problémát jelenthet a fogíny visszahúzódása miatt (ami például súlyosabb fogínybetegség tüneteként léphet fel). Fontos, hogy minden fogmosás alkalmával alaposan eltávolítsuk a fogakra, a fogínyre, és a fedetlenné vált foggyökerekre tapadt lepedéket és ételmaradványokat.
Egy fogorvos vagy szájhigiéniai szakorvos eltávolíthatja az esetleges fogkődarabokat is a fogíny alól.
Érzékeny fogak
A fogak több okból is érzékennyé válhatnak a hideg és forró élelmiszerekre. A fogak túl erős sikálása (főleg keményszálú fogkefével), az elkopott fogzománc és a megrepedt fogak mind érzékenységet okozhatnak. Az ilyen érzékenységeket megfelelő fogmosási technikával, fogkrémmel és puhaszálú fogkefével általában fokozatosan enyhíteni lehet.
A száj kiszáradása
A száj kiszáradását általában a nyál hiánya okozza, és felléphet többek között gyógyszeres kezelés miatt is, ami egyre gyakoribbá válik a kor előrehaladtával. A száj kiszáradása (a nyál hiánya) a baktériumok elterjedéséhez vezethet, amelyek fogszuvasodást okozhatnak.
A fogak védelme 55 éves kor felett
Habár az idősebb korosztályok hajlamosabbak a különböző fogproblémákra, ez nem jelenti azt, hogy nem védekezhetnek hatékonyan ellenük. Íme néhány hasznos tanács ehhez:
Járjon rendszeresen fogorvoshoz. Még ha műfogsort is visel, vagy nincsenek panaszai a fogaira, a fogak és a fogíny rendszeres vizsgálata nagyon fontos a súlyosabb problémák megelőzéséhez.
- Ne felejtsen el naponta kétszer fogat mosni, legalább két percig, lehetőleg magas fluoridtartalmú fogkrémmel.
- Használjon naponta legalább egyszer fogselymet, amivel a fogak közötti részeket is alaposan kitisztíthatja.
- Korlátozza a cukros élelmiszerek, édességek fogyasztását, és figyeljen oda a keményítőt tartalmazó élelmiszerekre is. Édességek fogyasztása után rövid időn belül mosson fogat.
- Ne használjon dohányt, semmilyen formában. A dohányról megállapították, hogy száj- és torokrákot okozhat, de a szívnek is árt, és más káros hatásai is lehetnek az egészségre.
- Kérdezze meg kezelőorvosát, hogy nem-e használhatna egy olyan gyógyszert a jelenlegi helyett, ami nem szárítja ki a száját. Ha ez nem lehetséges, fokozottan ügyeljen szája rendszeres hidratálására, azaz fogyasszon gyakran vizet, és kerülje az alkoholt, mert az kiszárítja a szervezetet.
- Használjon baktériumölő szájvizet. Ez a fogmosással együtt segíthet a lepedék és a fogkő megelőzésében.
Ha pedig eljött az idő, hogy meglátogassa fogorvosát, a Rosental Fogászat szakemberei készséggel állnak rendelkezésére, ahol bármely fogászati problémán segítenek! Tekintse meg szolgáltatásaikat és kérjen időpontot rendelőjükbe az alábbi linkre kattintva: fogászat Budapest!