
Evés közben a szájban leledző baktériumok lebontják az élelmiszerekben található szénhidrátokat, majd savakká alakítják azokat, és ezek a savak az ételmaradékokkal és nyállal keveredve alkotják a lepedéket.
A rendszeres fogmosás és fogselyem-használat segíthet elkerülni a lepedék hosszútávú lerakódását. Azonban ha a lepedéket sokáig nem tisztítják el a fogakról, és fogkővé keményedik, akkor ezt már csak fogorvosi beavatkozással lehet eltávolítani a fogakról. A gondatlan szájhigiénia továbbá kellemetlen leheletet, fogszuvasodást és fogínygyulladást okozhat.
Az alábbiakban a lepedék házi eltávolításáról, és így a fogkő és egyéb szövődmények megelőzéséről lesz szó.
Ügyelj szád tisztaságára
Leghatékonyabban úgy előzheted meg és tüntetheted el a foglepedéket, ha odafigyelsz szád tisztaságára és egészségére. Ehhez ajánlott naponta kétszer fogat mosni magas fluoridtartalmú fogkrémmel, és legalább egyszer fogselymet is használni.
A fogselymezés azokat az ételmaradékokat is eltávolítja a fogak közül, ahová egy fogkefe szálai nem férnek be. A fogselymezés után egy fogkefével takaríthatod el fogaidról az így már könnyedén elérhető lepedékdarabokat.
Íme néhány tipp a hatékony fogmosáshoz:
- Kezdj a szád hátulsó, felső részével, a felső őrlőfogakkal
- Rövid, körkörös mozdulatokkal sikáld a fogaidat, ne oda-vissza
- Minden felső fogad elülső és hátulsó felületét is mosd meg, alul és felül is
- Végezd el mindezt az alsó fogaiddal is
A hagyományos fogkefék hatékonyak lehetnek a fogak tisztán tartására, azonban egy 2014-es tanulmányból kiderült, hogy az elektromos fogkefék hatékonyabbak lehetnek a lepedék eltávolítására, illetve a fogínybetegségek megelőzésére.
A fogselyem és a fogmosás után öblítsd ki alaposan a szádat szájvízzel is. Több szájvíz is tartalmaz némi fluoridot, ami további védelmet kínál a lepedék ellen. A fogínybetegségben szenvedőknek különleges, recepthez kötött szájvízre lehet szükségük.
Fogmosás szódabikarbónával
A szódabikarbónával biztonságosan és hatékonyan lehet eltávolítani a lepedéket anélkül, hogy kárt tennél a fogzománcodban.
Több tanulmány eredményei is arra engednek következtetni, hogy a szódabikarbónát tartalmazó fogkrémek hatékonyabban csökkenthetik a felgyülemlő lepedék mennyiségét, mint a hagyományos termékek.
A szódabikarbóna továbbá segít megelőzni a demineralizációt, amely során a fogzománc elveszíti a kalciumtartalmát. Az élelmiszerek után hátrahagyott szénhidrátokból a baktériumok savat állítanak elő, ami egy savas, alacsony pH-értékű környezetet eredményez az ember szájában. Ez okozza a fogzománc elgyengülését
A fogzománc alsó pH-értékhatára 5,1 és 5,5 között van. Ha a száj pH-értéke ez alá csökken, tehát túl savassá válik, akkor a fogzománc elkezd demineralizálódni. A szódabikarbóna azzal akadályozza meg ezt, hogy növeli a száj pH-értékét, kiegyensúlyozva ezzel a savas környezetet, és megelőzve a fogzománc károsodását.
A szódabikarbóna továbbá mikrobaölő tulajdonságokkal is rendelkezik, így képes lehet némileg csökkenteni a fogszuvasodás folyamatát is, ha az már elkezdődött a szájban. Persze a szuvas fogakat minél előbb kezeltetni kell egy szakorvossal!
Olajos öblögetés
Az olajos öblögetés egy egyszerű házi módszer a szájban leledző baktériumok eltávolítására, és ezzel a száj egészségének megőrzésére. Az olajos öblögetéshez kókuszolajat érdemes használni gyulladásgátló és antioxidáns tulajdonságai miatt. A kókuszolaj továbbá laurinsavat tartalmaz, ami egy hasznos, mikrobaölő hatású zsírsav.
Egy 2015-ös tanulmány, amely 60 gingivitises fiatal felnőttet vizsgált, kiderítette, hogy a kókuszolajos öblögetés akár 50%-kal is képes csökkenteni a foglepedék mennyiségét a szájban. A résztvevők továbbá a gingivitis tüneteiben is enyhülést tapasztaltak, ami a kutatók szerint a lepedék csökkenésével köthető össze.
Az olajos öblögetéshez a következőt kell tenned:
- Helyezz a szádba egy evőkanál meleg kókuszolajat
- Öblögesd a fogaidat az olajjal 5-10 percig anélkül, hogy kiköpnéd, vagy lenyelnéd
- Köpd ki az olajat a kukába vagy egy papírtörlőre – ne a lefolyóba, vagy WC-be, mert a csövek az olajtól eldugulhatnak
Az olajas öblögetéshez lehetőség szerint használj kókuszolajat, vagy mandula, esetleg szezámolajat.
A lepedék megelőzése
A lepedék lerakódását leghatékonyabban úgy előzheted meg, ha naponta legalább egyszer fogselymet használsz, és naponta kétszer fogat mosol, magas fluoridtartalmú fogkrémmel.
Érdemes továbbá rendszeres vizsgálatokra és tisztításokra járni fogorvosodhoz, amelyekkel súlyosabb szövődményeket előzhetsz meg. Egy fogorvos sokkal hamarabb képes észrevenni a szájban kialakuló problémákat, minthogy a tünetek jelentkeznének, és minél előbb sikerül kezelni ezeket, annál több károsodástól védheted meg fogaidat.
A PureDental csapata hatékonyan, gyorsan és fájdalommentesen segít a fogkő eltávolításában! Ha szeretnéd inkább a fogkő eltávolítását profikra bízni, kérj időpontot hozzájuk az alábbi linkre kattintva: fogkő eltávolítás!
Figyelj oda étrendedre is. A cukros, keményítős, savas élelmiszerek mind hozzájárulhatnak a fogzománc elgyengüléséhez, és ezzel a fogak kilyukadásához és szuvasodásához is.