
A fogszuvasodásért a szájban terjengő baktériumok felelősek, amelyek egy lepedék nevű réteget képeznek a fogakon. Ha ezt a lepedéket nem távolítod el rendszeresen, akkor idővel beindulhat a szuvasodást.
A lepedék több helyen is könnyedén lerakódhat, úgymint a fogak és íny közötti üregekben, résekben és repedésekben, a fogak közötti hézagokban, és a tömések körül (különösen ha megsérülnek) is.
A baktériumok okozta fogszuvasodás idővel eléri a fog belső rétegét, amit dentinnek hívnak. Ekkor lyukad ki a fog.
Szerencsére, amikor a fogszuvasodás még nem jut el odáig, hogy kilyukassza a fogat (csak legfeljebb a fogzománcot), többféle házi módszerrel is megfékezheted ezt a folyamatot. Azonban amikor a szuvasodás eljut a dentinig, ott már fogorvosi beavatkozásra lesz szükség.
Mit tehetsz a lyukas fogakkal házilag?
A rövid válasz az, hogy semmit. Egy lyukas fog mielőbbi fogorvosi beavatkozást igényel, és semmilyen házi módszerrel nem lehet kijavítani, vagy betömni azt.
Léteznek azonban olyan otthoni megoldások, amelyekkel megerősítheted fogzománcodat, mielőtt a fogszuvasodás elérné a dentint, és foglyukadást okozna. Ezt a megoldást remineralizálásnak nevezzük, és napi kétszeri, magas fluoridtartalmú fogkrémmel történő fogmosással könnyedén kivitelezhető. Egy 2014-es tanulmány kimutatta, hogy a magas fluoridtartalmú fogkrémek jelentősen képesek megerősíteni a fogzománcot, védelmet nyújtva ezzel a lyukas fogak ellen.
A lyukas fogak megelőzése házilag
Szerencsére ilyen összetételű termékeket nagyon könnyű beszerezni a legtöbb fogkrémeket áruló üzletből, de ha további opciókat szeretnél, akkor íme néhány egyéb házi megoldás a lyukas fogak megelőzésére.
1. Öblögetés olajjal
Az olajjal való öblögetés egy ősrégi módszeren alapszik. Lényegében nem kell mást tenned hozzá, csak bevenni egy evőkanál kókuszolajat, vagy szezámolajat a szádba, és azzal öblögetni néhány percig, mielőtt kiköpnéd.
Habár az olajos öblögetésnek nem minden jótékony hatását támasztják alá tudományos bizonyítékok, egy 2009-es tanulmányban megállapították, hogy a szezámolaj nagyjából olyan hatékonyan csökkentheti a baktériumok és a lepedék mennyiségét az ember szájában, mint a szájvíz.
2. Orvosi aloé
Az orvosi aloéból (Aloe vera) készült foggél segíthet a szuvasodást okozó baktériumok eltávolításában. A gél baktériumölő hatását egy 2015-ös értékelés tárgyalja. Akárcsak az olajos öblögetés, ez a megoldás is több kísérletet és tudományos bizonyítékot igényel, de egyelőre úgy tűnik, hogy az aloéból készült gél segíthet a fogzománc megerősítésében.
3. A fitinsav elkerülése
A fitinsav károsíthatja a fogzománcot, ezért egyesek szerint, ha kevesebbet fogyasztasz belőle, akkor ezzel is védheted fogaidat a szuvasodástól és a lyukasodástól. Ezt egy 1930-as években végzett kutatás is alátámasztja, azonban kevés modern tudományos bizonyíték áll az elmélet mellett.
Egy 2014-es tanulmányban kiderítették, hogy a fitinsavnak köze van az élelmiszerekből felszívódó ásványi anyagokhoz. Néhány internetes cikk előszeretettel hivatkozik erre a tanulmányra. Elmondásuk szerint a fitinsav a fogzománc ásványi összetételét is képes lebontani, ami fogszuvasodáshoz vezethet. Fontos azonban megjegyezni, hogy a kutatásban kevesebb, mint 20 alany vett részt.
A fitinsav főleg gabonákban és hüvelyesekben van jelen, de a tudományos bizonyítékok hiányában nem érdemes csak ezért elfordulni ezektől az élelmiszerektől.
4. D-vitamin
Egy 2013-as értékelés arra jutott, hogy a D-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők jelentősen segíthetnek csökkenteni a lyukas fogak kialakulásának kockázatát. A D-vitaminnak mineralizáló hatása lehet, ami erősíti a fogzománcot.
5. A cukros ételek és italok kerülése
A cukros ételekről köztudott, és tudományosan is többszörösen bizonyított, hogy a fogszuvasodás és a lyukas fogak fő kiváltó okai. A baktériumok táplálékként használják fel a cukrokat, és savakká alakítják őket, ami károsítja a fogzománcot.
Amennyiben tehát szeretnéd elkerülni a fogszuvasodást, és az azzal járó lyukas fogakat, lehetőleg korlátozd a cukros ételek és italok fogyasztását.
6. Rágj édesgyökeret
Az igazi édesgyökér (Glycyrrhiza glabra) baktériumölő tulajdonságokkal bír, és egy 2011-es tanulmány szerint segíthet felvenni a küzdelmet a fogszuvasodást okozó baktériumokkal.
Természetesen ezt a módszert is több tudományos bizonyíték kell, hogy alátámassza, mielőtt egyöntetűen lehetne javasolni a fogak védelmére.
7. Rágj cukormentes rágót
Egy 2015-ös tanulmány során megállapították, hogy az étkezés után rágott cukormentes rágógumival csökkenthető a szájban termelődő baktériumok mennyisége.
Mikor kell fogorvoshoz menni szúvas vagy lyukas foggal?
A házi megoldások ugyan segíthetnek megelőzni a fog szuvasodását és kilyukadását, azonban rendszeres fogmosás nélkül (lehetőleg magas fluoridtartalmú fogkrémmel) önmagukban nem elegendők a fogzománc védelmére.
Fogorvoshoz nem csak akkor érdemes elmenni egy általános vizsgálatra, amikor fájdalmat érzel, hiszen nem eleinte nem minden lyukas fog fáj, és a szuvasodás sem vehető észre mindenhol a szájban. A rendszeres vizsgálatok (legalább fél évente) segítenek biztosítani, hogy a problémákat időben felfedezd és kezelhesd fogorvosod segítségével.
Ha pedig szeretnéd kezeltetni fogszuvasodásodat, akkor ideje felbátorodnod és elmenned fogtömésre. A Rosental Fogászati központjában fájdalommentes kezelésekkel várnak és megszüntetik fogászati problémád okát és hatékonyan kezelik a bajt. Kérj időpontot rendelőjükbe az alábbi linkre kattintva: fogtömés Budapesten!