
A rossz lehelet 10 oka (és megoldása)
1.Egy átitalozott éjszaka
Akár egy baráti iszogatásra ültök össze ismerőseiddel, akár a munka után ugrotok be néhány pohár sörre a kollégákkal, a szesz legfeljebb csak téged dob majd fel az este folyamán, partnered azonban rögtön megérzi majd leheleteden, hogy lecsúszott egy-kért korty.
A problémát az okozza, hogy a legtöbb folyadékkal ellentétben az alkohol épp, hogy kiszárítja a szádat, ami csak jót tesz a kellemetlen szájszagot okozó baktériumoknak. A koffeines italok, a cigarettázás és a fűszeres élelmiszerek szintén kiszáríthatják az ember száját.
Mindez megakadályozza, hogy a nyál – ami a száj természetes tisztítószere – hatékonyan végezze a feladatát. Amikor a szájban nincs elég nyál, a baktériumok felelevenednek, és kellemetlen leheletet okoznak.
2. A nyelv hátsó része
A nyelv hátsó részén baktériumokhoz nehéz hozzáférni. A torokban, a nyelved alatt, illetve a nyelved hátsó részét megtelepedő baktériumok a szájba kerülő fehérjéket bontják le, és ilyenkor kénes vegyületeket termelnek, amelyeknek nagyon kellemetlen szaga van. Ilyen vegyületek például a kén-hidrogén is, ami a záptojások szagáért is felelős. Szintén rossz leheletet okozhat a metántiol is, ami a bélgázok szagát idézi, és többféle zöldségben és más növényben is fellelhető.
Amikor a baktériumok összegyűlnek egy helyen, akkor előbb-utóbb sokszorozódni kezdenek. Egyes baktériumok kellemetlen szagokat termelnek, míg mások kellemesebb illatokat árasztanak magukból. A szakértők jelenleg is olyan szerek előállításán dolgoznak, amelyek kifejezetten a kellemetlenebb szagú baktériumokat pusztítják el, de megkímélik a kellemesebb illatúakat.
Persze, a rendszeres fogmosás, a fogselyem, illetve a szájvíz használata már most remek védelmet nyújt a baktériumok okozta kellemetlen lehelet ellen. Emellett érdemes a rendszeres fogorvosi szűrővizsgálat is és dentálhigiéniai kezelés, hiszen a szájban felgyűlt baktériumok és szennyeződések, valamint a különböző fogászati betegségek szintén okozhatnak kellemetlen lehelletet. Amennyiben rendszeres meglátogatod a fogorvost, könnyebben elkerülheted a rossz lehelet okozta problémákat. A Rosental fogászatán segítenek ebben, kérj időpontot rendelőjükbe az alábbi linkre kattintva: fogkő leszedés!
3. Szigorúan alacsony szénhidráttartalmú étrendek
Ha egy nagyon alacsony szénhidráttartalmú étrendet próbálsz állandósítani, akkor ne lepődj meg, ha nemkívánatos leheleted lesz tőle. A szénhidráthiányos diéták során a szervezetben beindul a ketózis, amely során tested szénhidrát hiányában az elraktározott zsírokat használja fel, hogy legyen energiája az agy és más szervek működtetésére.
A ketózis egyik kellemetlen mellékhatása a rossz lehelet. A folyamat során a testben úgynevezett ketonok szabadulnak fel, amelyek kilégzéskor acetonhoz hasonló szagot árasztanak a szádból.
Ha az utóbbi időben drasztikusan csökkentetted a bevitt szénhidrátok mennyiségét, és édeskés vegyszerszagot érzel a szádban, akkor szinte biztos, hogy a ketózis áll mögötte. Hiába mosod fogaidat, ezt nem a baktériumok okozzák, ezért vagy változtatnod kell étrendeden, vagy valamivel elfedni a szagot. Ebben a szájvíz segíthet, de kipróbálhatod a cukormentes rágógumikat is, azonban jó, ha megnézed, hogy ezekben a „cukormentes” termékekben valójában milyen szénhidrátok bújnak meg.
4. Megfázás és arcüreggyulladás
Amikor tested egy fertőzéssel küzd, valószínűleg nem a leheleted lesz az első dolog, ami eszedbe jut. Azonban gyakran ez az első dolog, amit a közeledben lévők észrevesznek rajtad. A megfázások, az arcüreggyulladások, és a hörghurut mind rossz leheletet okozhatnak.
Problémát jelenthet az is, ha valakinek fertőzések nélkül is bedugul az arcürege – például valamilyen allergia miatt. A nyálkának önmagában nincs semmilyen szaga. Egyes emberek orra azonban krónikusan hajlamos bedugulni ami aztán kellemetlen leheletet okoz. Ha rendszeresen a szádon át veszed a levegőt, akkor az hamar kiszárad majd, és nyál hiányában a baktériumok is hozzájárulnak a szájszaghoz.
5. Fekélyt okozó baktériumok
10-ből 9 esetben a száj problémái felelősek a kellemetlen leheletért. Azonban egy fekélyeket okozó baktérium is állhat a dolgok hátterében. Egy kutatás során 18 kellemetlen leheletű beteget vizsgáltak meg, akiknek H. pylori baktériumos fertőzésük volt. Ebből 16-nak egy hónappal az után elmúlt a rossz lehelete, hogy végeztek a fekélyt okozó baktériumokkal (ráadásul elmúlt az émelygésük is).