8 fontos szűrővizsgálat, amin minden cukorbetegnek rendszeresen részt kellene vennie, 8 fontos cukorbeteg szűrővizsgálat

Bejelentkezés  |  Regisztráció  | 2025. Július 19. Szombat - Emília
hirdetes
| Szerző: VN

8 fontos szűrővizsgálat, amin minden cukorbetegnek rendszeresen részt kellene vennie

A cukorbetegség nem játék, pedig sokan nem veszik elég komolyan- ennek pedig súlyos következményei lehetnek. Ahhoz, hogy a különböző súlyos következmények elkerülhetőek legyenek, a cukorbetegségben szenvedőknek rendszeres kivizsgálásokon kell részt venniük. Ha szeretnéd időben felismerni a problémát, elkerülni a nagy bajt, akkor az alábbi szűrővizsgálatokon vegyél részt rendszeresen!

Hirdetés
Legfontosabb cukorbeteg szűrővizsgálatok

Miért kell rendszeresen szűrővizsgálatokra járni cukorbetegként?

A 2-es típusú cukorbetegség a test minden részét érintheti, a szemétől a lábáig. A cukorbetegség kezelésének kritikus része a rutin tesztek és szűrések, amelyek a szövődmények megelőzése érdekében korán felismerhetik a problémákat. Sok cukorbetegség szövődménye megelőzhető, ha a szűrővizsgálatokon korán felismerik a kezdeti jeleket. 

 

#1. Hemoglobin A1C vizsgálat cukorbetegeknek

Ez a kulcsfontosságú vérvizsgálat méri az átlagos vércukorszintet a, ami lehetővé teszi kezelőorvos számára, hogy tudja, milyen jól van beállítva vércukorszintje. Ezt a tesztet évente kétszer, ha nem gyakrabban kell elvégezni.

 

#2. Vérnyomás ellenőrzések cukorbetegeknek

A cukorbetegség nagyobb valószínűséggel okoz magas vérnyomást, ami növeli a stroke és a szívroham kockázatát. Minden alkalommal érdemes ellenőriztetni a vérnyomását, amikor felkeresed a kezelőorvosodat. De vannak otthoni vérnyomásmérő eszközök is, amik segíthetnek a prevencióban.

 

#3.Koleszterin teszt cukorbetegeknek

Mivel a cukorbetegség növeli a szívbetegség kockázatát, fontos, hogy az éves vizsga részeként vérvizsgálatot végezz a koleszterinszint ellenőrzésére, vagy gyakrabban, ha magas koleszterinszinted van.

 

#4. Lábszűrővizsgálatok cukorbetegeknek

Az American Podiatric Medical Association szerint a cukorbetegek fele elveszíti érzékelését a lábában és az alsó végtagjaiban, ugyanis a cukorbetegség a keringésre is hatással van, ami legelőször a legtávolabbi ponton, a lábon tettenérhető. 

„Napjainkban a nem traumás eredetű alsó végtagi amputációk 50–70%-át a diabeteses láb következményeként cukorbetegeken végzik, ezzel összefüggően valahol a világon húsz másodpercenként amputációra kerül egy alsó végtag.”

A szakszerű lábszűrővizsgálatok segítenek megmenteni a cukorbeteg lábakat az amputációtól, azonban ehhez szakszerű podiátriai vizsgálatra van szükség. Amennyiben probléma van, például fekély alakult ki, szintén podiáter tudja szakszerűen kezelni. A cukorbeteg lábak különböző problémáinak kezelése kiemelten fontos, ugyanis a rossz keringés miatt a gyógyulási folyamat nagyon lassú, így a sebek inkább elterjednek, mintsem gyógyulnak.

 

#5. Szem teszt cukorbetegeknek

Kérj évente szemvizsgálatot egy szemésztől, aki kitágítja a szemet, hogy kiderüljön, nem károsította-e a magas vércukorszint az ereket. A glaukóma, a szürkehályog és a diabéteszes retinopátia korai jeleinek ellenőrzése segíthet a látás megőrzésében.

 

#6. Vese teszt cukorbetegeknek

A mikroalbumin teszt méri az albumin, egy fehérje mennyiségét a vizeletben, és összehasonlítja a kreatinin szintjével, amely salakanyag. Az albumin és a kreatinin aránya lehetővé teszi, hogy a kezelőorvos tudja, hogy a vesék megfelelően működnek-e, amik szintén nagy megterhelésnek vannak kitéve a cukorbetegség következtében.

 

#7. Fogászati vizsgálat cukorbetegeknek

Az ínybetegség a cukorbetegség kevésbé ismert szövődménye. Keresd fel fogorvosodat félévente rendszeres tisztításra, és figyelj fogaid egészségére olyan öngondoskodással, azaz használj napi rendszerességgel fogselymet, és legalább napi 2-szer alaposan moss fogat! 

 

#8. Elektrokardiogram cukorbetegeknek

Mivel a szívbetegség tünetei általában szokatlanok a cukorbetegeknél, és nehéz felismerni őket. A cukorbetegeknél előfordulhat, hogy zsibbadt vagy furcsa érzés az állkapocsban, a mellkasban vagy a karokban érzik, nem pedig a mellkasi fájdalmat. Emiatt érdemes rendszeresen a szívet is megvizsgáltatni. 
 

Hirdetés
Hirdetés

További cikkeink – kattintson a részletekért!

  • ülőmunka fájdalom

    Az ülőmunka rejtett veszélyei – mit tehetünk ellene nap mint nap?

    Naponta 6-8-10 órát is egyhelyben ülsz? Nem vagy egyedül. Az ülőmunka az egyik leggyakoribb, mégis alábecsült életmódbeli kockázat, amiről sokan csak akkor vesznek tudomást, amikor már fájdalommal jár. Pedig van mit tenni ellene – minden egyes nap.

  • jódhiány jelei

    Ezek a jódhiány figyelmeztető jelei

    Ismerd meg a jódhiány figyelmeztető jeleit, mint a fáradtság, súlygyarapodás, hajhullás és hidegérzet. Tudd meg, hogyan előzheted meg a jódhiányt étrenddel!

  • Gyermekek immunrendszerének erősítése

    A legjobb tippek gyermeked immunrendszerének erősítésére

    Borzalmas, mikor minket dönt le lábunkról a betegség, de amikor gyermekeinkkel történik ugyanez, az a lehető legrosszabb. A kipirosodott orr, az állandó tüsszögés és köhögés, végső soron pedig imádott gyermekünk fájdalomtól csillogó szemeinek látványa minden szülő...

Gyógyszerek cukorbetegek számára

Milyen gyógyszereket kötelező szedni cukorbetegként?

A megfelelő gyógyszeres kezelés és életmód kombinációja segít a vércukorszint stabilizálásában és a hosszú távú egészség megőrzésében. Ezek a gyógyszerek segítenek:

Te melyik gyógymódot részesíted előnyben betegség esetén az alábbiak közül?

Ne vakarózz, ha melegkiütésed van!

Melegkiütés? Ezt tedd vakarás helyett, hogy elmúljon!

A melegkiütés, más néven hőkiütés vagy miliaria, gyakori bőrprobléma, különösen a forró nyári hónapokban. Ez a kellemetlen állapot viszkető, piros kiütésekkel jár, amelyek irritálják a bőrt. A vakarás azonban csak ront a helyzeten, és fertőzést is okozhat. Ebben a cikkben...

Milyen visszér krémet érdemes használnod?

Mikor, milyen visszér elleni krémet érdemes használni?

A visszér probléma sokak számára kellemetlen és fájdalmas lehet, és sokan keresnek hatékony megoldást ennek kezelésére. De mikor és milyen típusú krémet érdemes választani?

Veszélyes lehet a legionella baktérium a vizekben?

Veszélyes baktérium lehet a vizekben – milyen problémákat okozhat a legionella?

A legionella baktérium nagy eséllyel megtalálható a vízrendszerekben, ez köztudott dolog. De vajon kell tőle félnünk, gondot okozhat a szervezetünkre nézve? Mutatunk minden fontos tudnivalót a legionelláról.

Magánklinika előnyei

Miért válasszuk a magánklinikákat? - 5 kiemelkedő előnye a magánklinikáknak

Az egészségügyi ellátás színvonala és hozzáférhetősége napjainkban egyre nagyobb figyelmet kap. Az emberek számára fontos, hogy minőségi, gyors és hatékony ellátásban részesüljenek, és emiatt egyre többen fordulnak a magánklinikák felé. De miért érdemes választani a...

Vashiány tünetei

Vashiány: mi okozza és hogyan lehet tudni, hogy vashiányod van?

Az alacsony vasszint azt eredményezheti, hogy szöveteid és szerveid nem jutnak elegendő oxigénben gazdag vérhez, amit vashiányos vérszegénységnek neveznek. A vashiány gyakran csak enyhe tüneteket okoz, de - ha nem diagnosztizálják és kezelik - befolyásolhatja az ember...

Ascites

Ha nem fáj semmi, nem érzem magam betegnek! (Ascites)

Kata (49) egyedül neveli kamasz fiát. 2020-ban mellrákot diagnosztizáltak, később hashártya áttét miatt ascites alakult ki nála. A tartós katéter beültetés után nem sokkal beszélgetünk Katával, aki így kezdi a beszélgetést: 5 hónap kihagyás után most tértem vissza a...

Gyakorlati tudnivalók a COVID-19 tesztekről utazóknak és munkavállalóknak

Gyakorlati tudnivalók a COVID-19 tesztekről utazóknak és munkavállalóknak

A szerológiai COVID-19 teszt mellett már a PCR tesztes COVID-19 szűrés is elérhető az Affidea Váci Greens Egészségközpontban, ezek az üzleti- és magánutazók, valamint munkavállalók számára is szükségesek lehetnek.

Szentjánosbogarak fényt derítettek néhány kérdésre

A szentjánosbogarak rávilágítanak a mitokondriumok működésére

Egy apró gyár lebeg a sejtjeinkben és szinte minden szükséges energiát biztosít számunkra: ezek a mitokondriumok. Hatékonyságuk csökken az öregedéssel, de akkor is, ha olyan betegségekkel néz szembe a szervezet, mint a cukorbetegség, a rák, vagy a Parkinson-kór. Ez az oka annak,...

Lélek doktor

Lélek doktor

Cím: 1081 Budapest, Bródy Sándor utca 46.
Telefon: 20 / 219-0185
Email: lelekdoktor@lelekdoktor.hu
Weblap: lelekdoktor.hu

Eseménynaptár

2025 Július

H K Sz Cs P Sz V
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
             
Pingpongozni jó!

A játék, ami minden korosztály örök kedvence

Minden generációnak megvolt a maga heppje, ami miatt az idősebb korosztály megszólhatta. A mostani Y-Z generáció népbetegségének az elektronikus kütyük folyamatos használatát tartják. És bár valóban el kell ismerni, hogy a legtöbbek esetében ebben a korosztályban igaz, hogy...

Hagyományos kínai gyógymódok

Gua sha terápia, akupunktúra és moxaterápia

A hagyományos kínai orvoslás több ezer éves múltra tekint vissza, az alternatív, vagy holisztikus gyógyászat egyik legkedveltebb formája. Bár maga a hagyományos kínai orvoslás természetesen nem merül ki ezekben, az alábbiakban három ágazatáról lehet olvasni, amelyek sokak...


IRATKOZZ FEL A HÍRLEVELÜNKRE!X
Érdekelnek a legfrisebb iparági hírek, legújabb blogbejegyzéseink?


A 'FELIRATKOZOM A HÍRLEVÉLRE' gomb megnyomásával hozzájárulást adsz a hírlevelek fogadásához és elfogadod az Adatvédelmi Szabályzatunkat.