A szentjánosbogarak rávilágítanak a mitokondriumok működésére

Bejelentkezés  |  Regisztráció  | 2024. Július 27. Szombat - Olga
hirdetes
| Szerző: Puskás Rékka

A szentjánosbogarak rávilágítanak a mitokondriumok működésére

Egy apró gyár lebeg a sejtjeinkben és szinte minden szükséges energiát biztosít számunkra: ezek a mitokondriumok. Hatékonyságuk csökken az öregedéssel, de akkor is, ha olyan betegségekkel néz szembe a szervezet, mint a cukorbetegség, a rák, vagy a Parkinson-kór. Ez az oka annak, hogy a tudósokat egyre inkább érdekli, mégis hogyan működnek. Az EPFL egy csapata kidolgozott egy protokollt az élő állatoknál végzett tevékenységük mérésére. A Nature Chemical Biology leírásában ismertetett módszer a szentjánosbogár biolumineszcenciájáért felelős molekulára támaszkodik. A szó szoros értelmében ez a tanulmány rávilágít a mitokondriumok működésére.

Hirdetés
Szentjánosbogarak fényt derítettek néhány kérdésre

A mitokondriumok kicsit olyanok, mint a sejtek a sejtben. A membránjuk gazdaként védi a genetikai anyagot és mindenekelőtt szűrőket cserél a külső részekkel. A mitokondriumok belső és külső eleme közötti elektromos töltésbeli különbség, amelyet membránpotenciálnak neveznek, lehetővé teszi bizonyos molekulák átjutását, míg a többi mozdulatlanul marad.

 

A használt elektromos akkumulátor két pólusa között a mitokondriumok membránpotenciálja néha csökkenhet. A tudósok számára ez egy félreérthetetlen nyom arra nézve, hogy a működése káros.

 

Tudjuk, hogyan lehet mérni a jelenséget tenyésztett sejteken. De eddig nem igazán volt ez látható elő állatokon. „A sejtkultúrák nem túl hatékonyak a mitokondriumokhoz kapcsolódó betegségek tanulmányozásában” – magyarázza Elena Goun, az EPFL professzora.

 

Elena Goun és kollégái találtak egy módszert a jelenség tanulmányozására élő egerekben. Állatokat használnak, amelyek genetikailag módosítva vannak a luciferáz expresszálására – ez egy olyan enzim, amely fényt termel, ha egy másik, luciferinnek nevezett vegyülettel kombinálják. Így világítják meg a nyári estéket a szentjánosbogarak.

 

A tudósok kifejlesztettek két molekulát, amelyek a rágcsálókba való injektlást követően átjutnak a mitokondriumokba, ahol aktiválják a kémiai reakciót. A mitokondriumok ezután luciferint állítanak elő, amit kifelé ürítenek. A luciferin az egerek sejtjeiben pedig luciferázzal kombinálódik és fényt termel. „Egy teljesen elsötétített szobában látni, ahogy az egerek izzanak, mint a szentjánosbogarak” – mondja Elena Goun.

 

A kutatóknak csak a fényintenzitást kell mérniük, hogy világos képet kapjanak a mitokondriumok működéséről. Ha kevésbé működnek, akkor a membránjuk kevesebb vegyi anyagot enged be. A luciferin termelése csökken, így a fényerősség is.

 

A módszer kutatási lehetőségeinek bizonyítására a kutatók több kísérletet is végeztek. Megfigyelték például, hogy az idősebb rágcsálók szignifikánsan kevesebb fényt termelnek. Ez a fénycsökkenés a mitokondriumok aktivitásának visszaesését tükrözi – membránpotenciáljuk sokkal alacsonyabb, mint a fiatalabb rágcsálók esetében. Tudjuk, hogy az életkor csökkenti a mitokondriumok aktivitását, de ez az első alkalom, hogy a jelenséget közvetlenül élő állatokon határozták meg.

 

A csapat tesztelt egy olyan vegyületet is, amelyről ismert, hogy megfiatalítja a mitokondriumokat: ez a nikotinamid ribozid. Ez a molekula nem toxikus, és étrendkiegészítőként a kereskedelemben beszerezhető. Az egerek ezzel a vegyülettel több fényt produkáltak, ami a megnövekedett mitokondriális aktivitás jele.

 

A kutatók ugyanezt a jelenséget meg tudták mérni a rák állati modelljeiben is. Ez nagy segítség lehet a rákellenes gyógyszerek kutatásában. Ezen felül sikeresen kimutatták a mitokondriumok membránpotenciáljának monitorozását a barna zsírszövet sejtjeiben, amelyek gazdagok a mitokondriumokban. Stimulációja segíthet az elhízás bizonyos formáinak gyógyításában.

 

Az Elena Goun által leírt módszer elsősorban azoknak a tudósoknak szól, akik jobban meg akarják érteni a mitokondriumok szerepét és akiknek állatmodellre van szükségük. Az alkalmazási terület széles, érinti többek között: a cukorbetegséget, az onkológiát, az öregedést, a táplálkozást, a neurogeneratív betegségeket stb. „Eljárásunkban a mitokondriumok különböző fokú aktivitása mérhető, nem csupán egy ki/be kapcsoló jel” – magyarázza Elena Goun. –„Rendkívül érzékeny, sokkal több, mint egy PET-szkennelés, ráadásul megfizethető és könnyen megvalósítható.”

Hirdetés
Hirdetés

További cikkeink – kattintson a részletekért!

  • Gyógyszerek cukorbetegek számára

    Milyen gyógyszereket kötelező szedni cukorbetegként?

    A megfelelő gyógyszeres kezelés és életmód kombinációja segít a vércukorszint stabilizálásában és a hosszú távú egészség megőrzésében. Ezek a gyógyszerek segítenek:

  • Ne vakarózz, ha melegkiütésed van!

    Melegkiütés? Ezt tedd vakarás helyett, hogy elmúljon!

    A melegkiütés, más néven hőkiütés vagy miliaria, gyakori bőrprobléma, különösen a forró nyári hónapokban. Ez a kellemetlen állapot viszkető, piros kiütésekkel jár, amelyek irritálják a bőrt. A vakarás azonban csak ront a helyzeten, és fertőzést is okozhat. Ebben a cikkben...

  • Milyen visszér krémet érdemes használnod?

    Mikor, milyen visszér elleni krémet érdemes használni?

    A visszér probléma sokak számára kellemetlen és fájdalmas lehet, és sokan keresnek hatékony megoldást ennek kezelésére. De mikor és milyen típusú krémet érdemes választani?

Veszélyes lehet a legionella baktérium a vizekben?

Veszélyes baktérium lehet a vizekben – milyen problémákat okozhat a legionella?

A legionella baktérium nagy eséllyel megtalálható a vízrendszerekben, ez köztudott dolog. De vajon kell tőle félnünk, gondot okozhat a szervezetünkre nézve? Mutatunk minden fontos tudnivalót a legionelláról.

Te melyik gyógymódot részesíted előnyben betegség esetén az alábbiak közül?

Magánklinika előnyei

Miért válasszuk a magánklinikákat? - 5 kiemelkedő előnye a magánklinikáknak

Az egészségügyi ellátás színvonala és hozzáférhetősége napjainkban egyre nagyobb figyelmet kap. Az emberek számára fontos, hogy minőségi, gyors és hatékony ellátásban részesüljenek, és emiatt egyre többen fordulnak a magánklinikák felé. De miért érdemes választani a...

Vashiány tünetei

Vashiány: mi okozza és hogyan lehet tudni, hogy vashiányod van?

Az alacsony vasszint azt eredményezheti, hogy szöveteid és szerveid nem jutnak elegendő oxigénben gazdag vérhez, amit vashiányos vérszegénységnek neveznek. A vashiány gyakran csak enyhe tüneteket okoz, de - ha nem diagnosztizálják és kezelik - befolyásolhatja az ember...

Ascites

Ha nem fáj semmi, nem érzem magam betegnek! (Ascites)

Kata (49) egyedül neveli kamasz fiát. 2020-ban mellrákot diagnosztizáltak, később hashártya áttét miatt ascites alakult ki nála. A tartós katéter beültetés után nem sokkal beszélgetünk Katával, aki így kezdi a beszélgetést: 5 hónap kihagyás után most tértem vissza a...

Gyakorlati tudnivalók a COVID-19 tesztekről utazóknak és munkavállalóknak

Gyakorlati tudnivalók a COVID-19 tesztekről utazóknak és munkavállalóknak

A szerológiai COVID-19 teszt mellett már a PCR tesztes COVID-19 szűrés is elérhető az Affidea Váci Greens Egészségközpontban, ezek az üzleti- és magánutazók, valamint munkavállalók számára is szükségesek lehetnek.

Pingpongozni jó!

A játék, ami minden korosztály örök kedvence

Minden generációnak megvolt a maga heppje, ami miatt az idősebb korosztály megszólhatta. A mostani Y-Z generáció népbetegségének az elektronikus kütyük folyamatos használatát tartják. És bár valóban el kell ismerni, hogy a legtöbbek esetében ebben a korosztályban igaz, hogy...

Hagyományos kínai gyógymódok

Gua sha terápia, akupunktúra és moxaterápia

A hagyományos kínai orvoslás több ezer éves múltra tekint vissza, az alternatív, vagy holisztikus gyógyászat egyik legkedveltebb formája. Bár maga a hagyományos kínai orvoslás természetesen nem merül ki ezekben, az alábbiakban három ágazatáról lehet olvasni, amelyek sokak...

Kutatás bizonyítja, hogy a Down-szindrómával kapcsolatos gének védelmet nyújtanak a tumorok ellen

A Down-szindróma rendellenességeivel kapcsolatos gének védelmet nyújthatnak a szilárd daganatok ellen

A Chicagói Ann & Robert H. Lurie Gyermekkórház Stanley Manne Gyermekkutató Intézetének tudósai felfedezték, hogy a Down-szindrómás betegekben csökkent expressziós génekből álló csoport klinikai rendellenességeket okozhat ebben a populációban, például rossz izomfejlődést...

A depresszió hat formája

A depresszió hat általános típusa

A depressziót nem csak nehéz elviselni, de magában hordozza a szívbetegségek és a demencia kockázatát is. „Depressziós tünetek felnőtteknél több okból is előfordulhatnak. Ha olyan hangulat, vagy kognitív változások tapasztalhatók, melyek több héten keresztül tartanak,...

Pszichológiai Tanácsadás - Cziglán Karolina pszichológus

Pszichológiai Tanácsadás - Cziglán Karolina pszichológus

Cím: Budapest Belvárosában (V.kerületben), az Astoriánál
Telefon: +36-20-207-4230
Email: karolina@cziglan.hu
Weblap: www.lelki-segely.hu

Eseménynaptár

2024 Július

H K Sz Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
             
Otthon is termeszthető gyógynövények

10 gyógynövény, amit otthon is lehet termeszteni

Bár a modern orvostudománynak köszönhetően szinte már mindenre lehet gyógyszert kapni, nem szabad megfeledkezni azokról a növényekről sem, amelyeket gyakran felhasználnak a medicinák készítésekor, és amik már évezredek óta segítenek az embereknek megőrizni az egészségüket....

Gyermekek immunrendszerének erősítése

A legjobb tippek gyermeked immunrendszerének erősítésére

Borzalmas, mikor minket dönt le lábunkról a betegség, de amikor gyermekeinkkel történik ugyanez, az a lehető legrosszabb. A kipirosodott orr, az állandó tüsszögés és köhögés, végső soron pedig imádott gyermekünk fájdalomtól csillogó szemeinek látványa minden szülő...


IRATKOZZ FEL A HÍRLEVELÜNKRE!X
Érdekelnek a legfrisebb iparági hírek, legújabb blogbejegyzéseink?


A 'FELIRATKOZOM A HÍRLEVÉLRE' gomb megnyomásával hozzájárulást adsz a hírlevelek fogadásához és elfogadod az Adatvédelmi Szabályzatunkat.